المپیک ۲۰۱۶ ریو: رویداد بزرگ، خطرات بزرگتر، کلاهبرداری های بزرگ آنلاین

ماه آگوست برخی از بهترین اجراهای ورزشی را به وسیله ی بهترین ورزشکاران جهان در المپیک ۲۰۱۶ ریو به همراه خواهد داشت. باتوجه به بزرگی این رویداد، کلاهبرداران اینترنتی بهترین موقعیت را برای انجام حملات فیشینگ، کلاهبرداری در قرعه کشی ها، پیشنهادات جعلی، طرح های تجاری و … بدست آورده اند.
Rio-Olympics-Scam_July-2016از آنجایی که ورزشکاران با انرژی آماده میشوند تا افتخاراتی را برای کشورشان بدست آورند؛ این کلاهبرداران اینترنتی اغلب ترجیح میدهند که مقدار زیادی پول و اطلاعات حساس را از مردم بدزدند.
ما بطور منظم وبلاگ های خودمان را بروز رسانی میکنیم و به خواننده های خودمان اطلاع رسانی میکنیم که با استفاده از مراحل امنیتی ساده میتوان در برابر کلاهبرداران ایمن ماند. با حاشیه های المپیک ریو، طرفداران ورزش و کاربران اینترنت در سراسر جهان برای گرفتن بلیط رایگان مسابقات، مبلغ بالای بخت آزمایی، بنگاه تخفیف ها، تجارت های المپیکی و… به راحتی در دام این کلاهبرداران می افتند.

کلاهبرداری آنلاین بخت آزمایی:
در تمام جهان، کلاهبرداران با باگ های ایمیل به ایمیل های دریافتی عموم مردم هجوم می آورند و با تقلب در دریافت ایمیل های افراد مختلف، برنده جایزه بخت آزمایی بزرگ ریو می شوند. این یک ادعا است که گیرنده تنها فرد انتخاب شده بین میلیون ها اسم ثبت شده برای این جایزه است. و تنها کاری که باید انجام دهید این است که با ارائه اندکی از اطلاعات حساس با آنها ارتباط برقرار کنید و مبلغی را در بخت آزمایی با ادعای پیروزی در بخت آزمایی پرداخت کنید.
چیز جالب مقدار زیاد پول در بخت آزمایی است. و چیزی ک جالب نیست این است که… شما هیچوقت برای این جایزه بزرگ بخت آزمایی ثبت نام نشده اید!!!!

نکات امنیتی:
۱٫ قبل از اینکه با دیدن مبلغ زیاد جایزه احساساتی شوید، همیشه به این فکر کنید که آیا هیچوقت برای چنین بخت آزمایی ثبت نام کرده اید؟ اگر برای قرعه کشی آنلاین ثبت نام نکردید، پس به خودتان زحمت ادعا کردن این را ندهید!!

۲٫ چنین ایمیل های ساختگی همیشه از شما می خواهند که اطلاعات شخصی خود را وارد کنید (هرگز اینکار را نکنید).

۳٫ هرگز جزئیات بانکی خود را فاش نکنید یا برای پیشبردن کارتان مبلغی را پرداخت نکنید.

۴٫ بخت آزمایی های رسمی هیچوقت از کسی نمی خواهد که با به اشتراک گذاشتن اطلاعات حساس با آنها ارتباط برقرار کنید.

۵٫ بخت آزمایی های رسمی هیچوقت ایمیل ارسال نمی کنند و برای آگاه کردن افراد برنده تنها به شخص مورد نظر اطلاع رسانی نمی کند بلکه همیشه برای رونق دادن کارشان روی تبلیغات ها و سخنرانی های بزرگ برنده را معرفی میکنند.

دفعه بعدی که چنین پیام هایی را دریافت کردید… فقط در سمت چپ صندوق دریافت پیام خود کلیک کرده و پیام را حذف کنید.

طرح های فیشینگ و وبسایت های جعلی:
کلاهبرداران در ساخت وبسایت های دروغین که برای فروش بلیط دروغین المپیک ریو، تجارت ها، دستگاه های تلویزیون و… معتبر به نظر می آیند، خبره اند.
چیزی که هشدار دهنده است آن است که ثبت نام کردن در چنین نام دامنه هایی مانند “rio” و یا “rio2016” خیلی راحت است.
چیزی که بیشتر نگران کننده است این است که چنین وبسایت های جعلی بخش کوچکی از جرایم سایبری بزرگ و سازماندهی شده هستند که کاربران آنلاین را هدف خود قرار داده اند و از اطلاعات بانکی آنها برای دزدیدن پول استفاده می کنند.

نکات امنیتی:
۱٫ اگر می خواهید برای المپیک ریو بلیط تهیه کنید همیشه از سایت های رسمی آنها خریداری کنید.

۲٫ اکثر ما از تکنولوژی های پیشرفته استفاده نمی کنیم و نداشتن این تکنولوژی، تشخیص سایت جعلی از سایت رسمی را بسیار دشوار کرده است. بهتر است که از وبسایت رسمی المپیک ریو و بلیط فروشی مجاز و شرکای تجاری آنها استفاده کنیم.

۳٫ همیشه برای انجام معاملات آنلاین از کارت اعتباری خودتان استفاده کنید. کارت های اعتباری اطمینان امنیتی بیشتری نسبت به بقیه روش های پرداخت در شرایطی که تقلب، گارانتی و یا عدم تحویل در کار باشد، دارند.

۴٫ هیچوقت پول را به اکانت های شخصی منتقل نکنید.

اگر هرگز اسم سایت یا شخصی که با شما برای بلیط، تجارت و… ارتباط برقرار کرد را نشنیدید؛ به خودتان زحمت ندهید که روی لینک کلیک کنید و یا به این چنین پیام هایی پاسخ دهید.

اکثر ما از المپیک ریو با دیدن آن از تلویزیون های خانه خود، کامپیوتر ها، تبلت ها و موبایل های هوشمند لذت خواهیم برد. آنهایی که برای تماشای المپیک ریو به آنجا سفر میکنند، یادشان باشد که از وای فای عمومی با احتیاط استفاده کنند. بیشتر آنها قابل اعتماد نیستند و اطلاعاتی که رمزنگاری نشده اند را دریافت کرده و از آنها استفاده می کنند؛ اینطور به نظر میرسد که اطلاعات شخصی و مالی خود را رها کرده اید و در معرض خطر قرار گرفتید.

همیشه یک آنتی ویروس خوب نصب کنید تا از کامپیوتر و موبایل خود در برابر حملات فیشینگ و وبسایت های جعلی محافظت کنید.

منابع:

https://www.hackread.com
http://www.usatoday.com
http://www.cso.com.au
http://www.nbcnews.com
http://www.actionfraud.police.uk

این نوشته در تهديدات جديد ارسال و , , , , , , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *