۵ ویروسی که کاربران کامپیوتر باید درباره آنها بدانند

ویروس های کامپیوتری برنامه های کوچک نامتعارفی هستند که برای خرابی در کامپیوتر طراحی شده اند. بعضی از نرم افزار های مختلف باعث اختلال در عملکرد کامپیوتر می شوند و فایل های ذخیره شده بر روی کامپیوترتان را از بین می برند. بیشتر ویروس ها اطلاعات محرمانه را به سرقت می برند و برخی حتی باعث کاهش توان سیستم و از کار انداختن آن می شوند.

5_computer_viruses_every_PC_user_should_know_about

بنابراین، باید بیشتر در مورد ویروس ها و نحوه کار آنها آگاهی کسب کنید، تا برای زمانی که آنها به شما ضربه خواهند زد آمادگی داشته باشید.

با این تفکر، در اینجا ۵ ویروس کامپیوتری که کاربران کامپیوتر باید در مورد آنها بدانند ذکر شده است.

۱٫ ویروس Polymorphic

هنگامی که در مورد خانواده این ویروس صحبت می کنیم، کلمه ی وحشتناک ناچیز به نظر می رسد. زمانی که ویروس چند ریختی کامپیوتری را آلوده کند، قبل از شروع به تکثیر، کپی های متعددی از خودش ایجاد می کند که اندکی متفاوت از یکدیگر می باشند. و از آنجایی که این ویروس قادر به ایجاد مداوم چنین تکثیرهایی است، شناسایی آن برای برنامه های آنتی ویروس دشوار است.

Virus_danger_metere

Danger Meter

۲٫ ویروس Resident
عملکرد ویروس مقیم از یک ویروس غیرمقیم متفاوت است. ویروس غیرمقیم قبل از آن که آلودگی را آغاز کند، اول باید اجرا شود. درحالی که ویروس مقیم با بارگذاری سیستم عامل فعالیت خود را آغاز می کند. از آنجایی که این نوع ویروس ها قادرند خود را در حافظه کامپیوتر آلوده ذخیره و مخفی کند، رهایی از آنها دشوار است.

Danger Meter

Danger Meter

۳٫ ویروس Boot Sector
ابتدا، بدانیم که بوت سکتور چیست – بخشی بر روی هارد دیسک کامپیوتر یا یک رسانه ذخیره سازی خارجی است. این بخش شامل اطلاعاتی می باشد که برای بوت شدن کامپیوتر مورد نیاز است. ویروس بوت سکتور، بخشی از این بوت سکتور به نام رکورد راه‌انداز اصلی (MBR) را آلوده می کند و اطلاعات مشروع را با نسخه های آلوده خود جایگزین می کند. این ویروس قبل از بارگیری سیستم عامل فعال می شود و ممکن است کامپیوتر آلوده را غیر قابل بوت شدن کند.

Danger Meter

Danger Meter

۴٫ ویروس Multipartite
در حالی که ویروس های دیگر در یک زمان تنها به یک بخش از یک کامپیوتر حمله می کنند، یک ویروس چند جزئی (multipartite) در یک زمان دو بخش را مورد حمله قرار می دهد. این ویروس می تواند بوت سکتور و سیستم یا فایل های برنامه را همزمان آلوده کند. این محرک در بخش های متعدد کامپیوتر آلودگی ایجاد می کند – درست مثل انفجار همزمان بمب های متعدد در مکان های مختلف. به دلیل رویکرد دوگانه آلودگی، ویروس چند جزئی می تواند همان سیستم را بارها و بارها آلوده کند تا زمانی که تمام اجزای آن به طور کامل ریشه کن نشده.

Danger Meter

Danger Meter

۵٫ ویروس Overwriting
همانطور که از نامش پیداست، ویروس رونویسی کننده فایلی که آلوده کرده را از بین می برد. این کار را با رونویسی داده در حافظه سیستم انجام می دهد. این ویروس تنها با حذف فایل آلوده از بین می رود. اغلب، پاک کردن یک ویروس رونویسی کننده به معنی از دست دادن برنامه های آلوده و نصب مجدد آنها می باشد.

Danger Meter

Danger Meter

آنچه در اینجا درباره این ۵ ویروس کامپیوتری شرح دادیم تنها بخش کوچکی از فعالیت های آنها می باشد. جزئیات نحوه عملکرد ویروس ها و بد افزارها به راحتی قابل درک نیست.

پیام اصلی این است که چنین برنامه های مخربی می توانند دستگاه های دیجیتال را به جان شما بیاندازند. و تنها راه برای شکست آنها، آشنایی با امنیت سایبری و استفاده از راهکار امنیتی چند لایه می باشد که می تواند بین این تهدیدات و کامپیوترتان قرار گیرند.

اگر فکر می کنید این خبر مفید است، آن را با دوستان و همکاران خود به اشتراک بگذارید.

منابع:

https://www.lifewire.com/what-is-a-boot-sector-2625815

https://www.techopedia.com

http://www.makeuseof.com

http://www.webopedia.com/TERM/M/multipartite_virus.htm

این نوشته در تهديدات جديد ارسال و , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>