۹ نکته امنیتی بانکداری اینترنتی- چرا نباید نگران بانکداری اینترنتی باشیم.

استفاده از بانکداری اینترنتی، و یا Netbanking، سریع، راحت و آسان است. در حال حاضر با این سرویس می توان کارهایی از قبیل انتقال پول، پرداخت صورت حساب، ایجاد یک سپرده ثابت و غیره انجام داد. مراجعه به بانک از لحاظ فیزیکی و انتظار در صف نیازی نیست، امروزه همه چیز می تواند با چند کلیک ساده انجام شود.تقریبا تمام بانک های بزرگ خصوصی و دولتی این قابلیت را ارائه می دهند به گونه ای که هر کسی که یک حساب بانکی دارد می تواند از این سرویس استفاده کند.

netbanking-security-tips-need-fear-netbankingبا این حال، بسیاری از مردم هنوز برای استفاده از این سرویس مردد می باشند. مطمئناً خطرات امنیتی وجود دارد، اما با اقدامات ایمنی مناسب می توان آنها را مهار کرد. تلاش کلاهبردارانه اغلب به صورت حمله به بانکداران اینترنتی و برای فریب آنها ساخته شده، اما با رعایت احتیاط و افزایش سطح آگاهی از امنیت می توان از تمام حملات فریب کارانه جلوگیری کرد. برای انجام معاملات بانکی آنلاین، نکات امنیتی بانکداری اینترنتی که در پایین ذکر شده را به خاطر داشته باشید.

نکات امنیتی برای کاربران بانکداری اینترنتی:
۱٫ هرچند وقت یکبار رمز عبور خود را تغییر دهید
برای انتخاب رمز عبور مهم است که بسیار قوی و ترکیبی از حروف، اعداد، و کاراکترهای دیگر باشد، که حتی مهم تر از آن، این است که هرچند وقت یکبار رمز عبور بانکداری اینترنتی خود را تغییر دهید. همچنین، از کلمه عبور یکسان برای حساب ایمیل خود و یا دیگر حساب های آنلاین بانکداری اینترنتی استفاده نکنید.

۲٫ اجتناب از کامپیوترهای عمومی و شبکه
هنگامی که نیاز فوری برای دسترسی به حساب بانکی اینترنتی خود دارید، از کامپیوترهای عمومی در کافی نت ها و یا دسترسی به یک شبکه Wi-Fi عمومی استفاده نکنید. این خدمات برای مشاهده سایت های عمومی خوب است، اما گزینه ی مناسبی برای دسترسی به حساب بانکی تان نیست زیرا امکان دسترسی افراد دیگر به حساب بانکی تان وجود دارد.

۳٫ حفظ محرمانه ماندن اطلاعات شخصی
هرگز نام کاربری و رمز عبور خود را با کسی که ادعا می کند از بانک و یا هر ارائه دهنده خدمات دیگراست به اشتراک نگذارید. حتی اگر شخص مورد اعتماد و قابل اطمینانی است، جزئیات حساب خود را به اشتراک نگذارند. این کار از دسترسی غیرمجاز به حساب بانکی شخصی تان و پولی که به سختی به دست آوردید جلوگیری می کند.

۴٫ مواظب حملات فیشینگ باشید
در مورد تلاش های فیشینگ در ایمیل تان، تلفن همراه، شبکه های اجتماعی و یا از طریق تماس های تلفنی هوشیار باشید. اگر شخص غیرعادی بیش از حد درخواست جزئیات می کند، هیچ چیز را با آنها به اشتراک نگذارید. از آنجایی که هرگز زمان حمله مشخص نیست در تمام اوقات باید محتاط باشید.

۵٫ بر روی لینک ورود به سایت در ایمیل کلیک نکنید
اگر ایمیلی از ارائه دهنده بانکداری اینترنتی خود دریافت کردید، بر روی لینک داخل ایمیل برای وارد شدن کلیک نکنید. ایمیل و لینک می توانند جعلی باشند. در عوض، تایپ آدرس سایت بانکی در نوار آدرس و ورود به سایت، انجام فعالیت های بانکداری را امن می کند. در حالت ایده آل، آدرس اینترنتی ورودی بانک را به عنوان علاقه مندی در مرورگرتان ذخیره کنید.netbanking

۶٫ همواره حساب خود را بازبینی و چک کنید
اگر برای مدت زمانی به حساب کاربری تان سر نمی زنید، این کار را همواره انجام دهید. هر ۲-۳ روز یک بار چک کردن حساب کافی است. هنگامی که وارد سیستم شدید، بررسی کنید که مانده حساب و ریزحساب با موجودی و هزینه و درآمدتان مطابقت داشته باشد. اگر شما متوجه هر چیزی مشکوکی شدید، بلافاصله با بانک خود تماس بگیرید.

۷٫ آخرین ورود اطلاعات را مشاهده کنید
هنگامی که شما برای بررسی حساب وارد سیستم می شوید، جزئیات آخرین ورود را بررسی کنید. تقریبا همه ی بانک این ویژگی را ارائه می دهند و به شما اجازه می دهند تا تاریخ، زمان و محل آخرین کسی به حساب شما وارد شده را ببینید. اگر متوجه شدید که آخرین ورود مال شما نبود، بلافاصله پیگیری کنید.

۸٫ همیشه از سیستم خارج شوید
هر زمان که وارد شدید و به حساب بانکی خود دسترسی داشتید، در انتهای کار همیشه از سیستم خارج شوید. هرگز تب و یا پنجره را بدون خروج از سیستم نبندید. این یک اقدام احتیاطی ایمن رایج است که بسیاری از کاربران بیشتر اوقات آن را نادیده می گیرند.

۹٫ از آنتی ویروس موثر و به روز استفاده کنید
نیازی به گفتن نیست، بهترین شکل دفاع در برابر حملات فیشینگ، تروجان، صفحات جعلی، و بسیاری از تهدیدات امنیتی دیگر، آنتی ویروس موثر و به روز شده بر روی دستگاه تان است. هنگامی که حساب بانکی شخصی تان در خطر است، امنیت خود را با آنتی ویروس آزمایشی بی اثر نسپارید. از یک محصول قابل اعتماد با امکانات پیشرفته استفاده کنید. Quick Heal Internet Security باعث می شود فعالیت های بانکداری اینترنتی خود را راحت تر و امن تر انجام دهید.
این اقدامات امنیتی را به خاطر بسپارید و نگران بانکداری اینترنتی نباشید. این خدمات برای آسان تر کردن زندگی شما به وجود آمده اند به طوری که چشم پوشی کردن از آن ممکن نیست. کار کردن با آن ها ضروری است اما اقدامات ایمنی کافی در ذهن داشته باشید.

این نوشته در عمومی, مقالات ارسال و , , , , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *